Regularne ćwiczenia a zdrowie psychiczne

W tym roku każdy dzień jest (łagodnie mówiąc) wyjątkowy. Siedzenie w domu i izolacja od bliskich, współpracowników, przyjaciół nie wpływa najlepiej na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Tracimy motywację, chęć samorealizacji i pracy nad własną sylwetką. O ile z „klasyczną jesienną chandrą”, nauczone doświadczeniem, radzimy sobie bez większego problemu, to w połączeniu z pandemią, nasiloną samotnością i często trudnościami ekonomicznymi, może być już gorzej. Czy to kombo naprawdę jest nie do przeskoczenia? Jak radzić sobie w obecnej sytuacji? Jak znaleźć motywację do ćwiczeń, gdy za oknem szaro i buro? I dlaczego, szczególnie teraz, warto zadbać o zdrowie mentalne?

 

Wszystko to, co nas otacza mniej lub bardziej oddziaływuje na nas. Wystrój mieszkania, nasz ubiór, makijaż, pogoda na zewnątrz, relacje międzyludzkie, praca, sen, relaks, sport… My skupimy się na aktywności fizycznej, bo w końcu sport to zdrowie! Oprócz aspektów zdrowia fizycznego, sport w wieloraki sposób wpływa na nasze samopoczucie. Pozwala nam się w pozytywnym znaczeniu zmęczyć, zrelaksować się, wyzwala hormon szczęścia, pozwala „zapomnieć” o zmartwieniach i natrętnych myślach, ale również niesie realne, fizyczne zmiany w mózgu. Aktywność fizyczna doskonale wpływa na nasz układ nerwowy i mózg. Zwiększa przepływ krwi, rozwija komórki mózgowe oraz wyzwala neuroprzekaźniki odpowiedzialne za poprawę nastroju, uczucie euforii i zmniejszenie bólu. Regularne ćwiczenia, poprzez lepsze dotlenienie i zwiększony przepływ krwi sprawiają, że komórki nerwowe wzmacniają się.

Rozładuj emocje

Przypomnij sobie, jak czujesz się podczas kilkudniowej choroby spędzonej w łóżku, czy jakiejś przykrej sytuacji życiowej. Jesteś ospała, zestresowana zmęczona, przygnębiona. Dokładnie tak samo jest w przypadku braku aktywności. Wszystkie te czynniki mogą okazać się aktywatorem nerwicy, depresji czy zaburzeń koncentracji. Z kolei regularne treningi skutecznie niwelują rozwój wielu zaburzeń emocjonalnych. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że sport to zdrowie! Aktywność fizyczna, to też wielka przyjemność! Pamiętaj, że nie trzeba katować się treningami, które totalnie nie sprawiają Ci przyjemności. Wybierzcie sport, który będzie Was uskrzydlał i relaksował, wówczas zwiększy to waszą stabilność emocjonalną, rozładuje negatywne emocje, poprawi nastrój i samopoczucie. Faktem jest, że osoby aktywne fizycznie są mniej narażone na spadki nastrojów, czy nawet depresję.

Weź głęboki wdech

Korzystaj z aktywności na świeżym powietrzu. Zamiast domowego treningu na macie, wybierz się na szybki spacer lub pobiegaj. Przebywanie na zewnątrz i kontakt z naturą mają ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Przede wszystkim, mają zbawienny wpływ na stres. Tylko nie zapominaj o dystansie społecznym! ;)

Czas na beauty nap!

Teraz czas na coś, co wszystkie kochamy, sen! Nie jest to tajemnicą, że zdrowy sen jest niezbędny do zachowania dobrego samopoczucia, odporności i równowagi psychicznej. Sport gwarantuje zmęczenie, a co za tym idzie, szybszy i głębszy sen, czyli regenerację. Jesteśmy wypoczęte, szczęśliwsze, pełne optymizmu i gotowe na kolejny dzień szalonych wyzwań! Odpowiednia ilość snu to również najskuteczniejszy kosmetyk na świecie. Korzystnie wpływa na przepływ krwi w skórze, a co za tym idzie, poprawia jej koloryt. Wyglądasz zdrowo i czujesz się pięknie, win-win!

Zrób coś dla siebie

Jeśli przytłacza Cię szaruga za oknem i potrzebujesz doświadczać jesiennych przyjemności, polecamy podejść do treningów, jak do rytuału. Zrelaksuj się, załóż ulubiony, wygodny strój sportowy, rozłóż matę do jogi lub ćwiczeń, zapal ulubione aromatyczne świece, włącz nastrojową muzykę, zaaranżuj ten czas jak tylko lubisz i spędź go aktywnie. Po wszystkim weź długi prysznic, lub gorącą kąpiel. Uwierz, że nie ma nic przyjemniejszego niż poświęcenie swojemu ciału i umyśle czasu i uwagi.


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.


You may also like

Wyświetl wszystkie
Example blog post
Example blog post
Example blog post