Mata do ćwiczeń - czym jest?

Witaj w kolejnym wpisie #Beshaped! Na naszym blogu znajdziesz porady dotyczące żywienia, ćwiczeń, sugestie dotyczące wyboru właściwych ubrań oraz garść podpowiedzi dotyczących typowo kobiecych problemów.

Ten wpis poświęcamy tematyce związanej z ćwiczeniem w domu a będąc bardziej precyzyjnymi, poświęcamy go matom do ćwiczeń, które są w zasadzie niezbędnym elementem domowych treningów.Jeśli jesteś na takim etapie, że po pandemii przerzuciłaś się z zajęć fitness w klubie i siłowni na ćwiczenie w domu lub urodziłaś dziecko i nie masz za bardzo możliwości, żeby wyjść z domu i spędzić ponad dwie godziny na siłowni, na pewno albo dochodzisz do punktu, w którym mata do gimnastyki jest po prostu niezbędna albo masz już taką rzecz jak mata do ćwiczeń ale rozglądasz się za nową. Skoro tu jesteś, domniemam, że pewnie wiesz, że mata do gimnastyki w domu jest rzeczywiście niezbędna - zabezpiecza nas przed kontuzjami i znacząco podnosi komfort ćwiczenia.

Ale - czym różnią się maty? Czy da się wybrać źle? Po co w ogóle i dlaczego warto używać maty do ćwiczeń?

W tym wpisie pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak:
1. Mata do ćwiczeń co daje? Na co warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru?
2. Mata do ćwiczeń po co? Dlaczego jest tak ważna? Dlaczego, jeśli ćwiczysz w domu, potrzebujesz tego akcesorium?
3. Ile kosztuje mata do ćwiczeń?

Poza tymi ważnymi pytaniami podpowiemy Ci, jakie w ogóle są dostępne maty na rynku, z czego mogą być wykonane, który typ maty sprawdzi się najbardziej do określonego rodzaju ćwiczeń.

Zacznijmy zatem od początku!

Jakie są zalety mat do ćwiczeń i na co zwrócić uwagę wybierając matę dla siebie? Mata do ćwiczeń co daje, mata do ćwiczeń po co:

Oczywiście moglibyśmy rozpocząć ten akapit od wymienienia po myślnikach całej masy zalet mat do ćwiczeń ale czy to by Cię przekonało? Może w jakimś stopniu tak ale w naszej ocenie, żeby dany argument był rzeczywiście wiarygodny i przekonujący warto osadzić dane fakty w praktycznych okolicznościach!

Mata do ćwiczeń co daje? Jakie jej cechy sprawiają, że ułatwia i zabezpiecza nasze ciało w trakcie ćwiczeń?

W trakcie ćwiczeń, jedną z istotniejszych kwestii, jest bezpieczeństwo stawów. To, czy Twoje stawy będą bezpieczne podczas ćwiczeń zależy oczywiście od wielu czynników, między innymi od prawidłowej rozgrzewki, ale jednym z dodatkowych czynników jest to, czy na przykład wykonując odwodzenia w klęku podpartym Twoje kolana są odpowiednio zabezpieczone.

Co sprawia, że dana mata lepiej lub gorzej zabezpiecza nasze stawy - kolana i nadgarstki?Jej GRUBOŚĆ. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane na polskim rynku maty mają grubość od 3 do 6 mm. Te grubości najczęściej spotkasz na siłowniach, w szkołach pilatesu, jogi czy centrach fitnessu. Oprócz najczęściej spotykanych grubości: 3 mm, 4 mm, 6 mm jest jeszcze kategoria mat cienkich i mat grubych. Maty cienkie to maty dedykowane do podróży i krótkoterminowego stosowania - w tej kategorii spotkasz maty o grubości nawet 1 mm czy 1,5 mm. Obok mat podróżnych występują maty grube o grubości od 8 mm do 1 cm - te dedykowane są przede wszystkich do bardzo intensywnych i dynamicznych ćwiczeń. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie maksymalnej stabilności. Jaka grubość jest najbezpieczniejsza i optymalna? Do zróżnicowanych ćwiczeń w domu, na które składają się elementy aerobowe, ćwiczenia zaczerpnięte z jogi i pilatesu, wybieraj maty, których grubość mieści się w przedziale od 6 do 8 mm.

Mata do ćwiczeń - czy jest potrzebna?

To, że mata do gimnastyki jest potrzebna, mamy już ustalone. Poza tym, że w zależności od grubości, zabezpiecza ona nasze stawy przed kontuzjami i nadwyrężeniem, istotna jest jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Mata do ćwiczeń, zwłaszcza w domu, zabezpiecza nas przed utratą równowagi i niekontrolowanym poślizgnięciem.
Zatem, najważniejsza odpowiedź na pytanie: “Mata do ćwiczeń co daje?” Daje bezpieczeństwo i kontrolę w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Do jakich ćwiczeń będzie przydatna mata treningowa?

Mata do ćwiczeń jest w zasadzie niezbędna w przypadku wszystkich ćwiczeń, które angażują nasze kolana jako wsparcie dla ciała. Ponadto przydaje się w innych ćwiczeniach w pozycjach siedzących lub leżących. Biorąc pod uwagę właściwości antypoślizgowe dobrze wykonywać na niej również ćwiczenia stojące.
Mata do ćwiczeń sprawdzi się w trakcie domowego treningu pilates, jogi, stretchingu, ćwiczeń na nogi, pośladki oraz brzuch.

Ile kosztuje mata do ćwiczeń? Mata do ćwiczeń cena:

Ile kosztuje mata do ćwiczeń? Zróżnicowanie cen, jakie występuje w kontekście mat, jest w zasadzie porównywalne do zróżnicowania cen innych produktów - w sklepach znajdziesz zarówno maty w niskich, średnich jak i wysokich cenach.
- Mata do ćwiczeń cena dla cienka mata waha się od 49 zł do 149 zł
- Mata do ćwiczeń cena dla średnio gruba mata waha się od 79 zł do 199 zł
- Mata do ćwiczeń cena dla grubych mat zaczyna się zwykle od 179 zł i dochodzi do 300 zł
Reasumując, jak widzisz nie da się jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje mata do ćwiczeń.

Gdzie kupić matę do ćwiczeń?

Kwestie techniczne za nami. Czas na decyzje i dwie najważniejsze kwestie:
- mata do ćwiczeń cena? Ile kosztują maty do ćwiczeń, dlaczego na rynku jest tak duże zróżnicowanie cenowe? Dlaczego w markecie można kupić matę za 40 złotych a w dedykowanych, wyspecjalizowanych sklepach, ceny mat są dużo wyższe?
- gdzie kupić matę do ćwiczeń? czy kupić matę w dyskoncie, w markecie, czy w sklepie specjalistycznym?
Oczywiście na każde z tych pytań w pewnym sensie trzeba odpowiedzieć sobie samodzielnie ponieważ to, gdzie i jaką matę kupić oraz ile zainwestować zależy od tego, jak dużo planujemy ćwiczyć i jaki rodzaj treningu chcemy wykonywać najczęściej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, w dokonaniu wyboru, pisz do nas!


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.


You may also like

Wyświetl wszystkie
Example blog post
Example blog post
Example blog post