Ile wody powinno się wypić? Sprawdź kalkulator!

Czy wiesz, ile wody dziennie powinnaś wypić? Sprawdź to!

Witaj w kolejnym wpisie #Beshaped. Na naszym blogu znajdziesz porady dotyczące żywienia, ćwiczeń, sugestie dotyczące wyboru właściwych ubrań oraz garść podpowiedzi dotyczących typowo kobiecych problemów. W dzisiejszym artykule skupiam się na naszym najważniejszym paliwie - wodzie.

Nasz organizm w prawie 70% składa się wyłącznie z wody, przy czym zawartość wody w organizmie kobiety jest o kilka procent niższa niż u mężczyzn. O ilości wody decyduje również budowa i skład masy ciała - jeśli mamy więcej tkanki tłuszczowej wówczas wody będziemy mieć mniej. Skoro mamy wody aż tak dużo, jasnym jest, że odpowiada ona za wiele procesów a dostarczanie za małej ilości tego płynu będzie mieć widoczne i odczuwalne skutki.

Jakie są objawy picia za małej ilości wody?

  • suchość w ustach, nosie, suche wargi,
  • rozszerzone pory, matowa cera,
  • ból głowy i zawroty,
  • senność,
  • zaburzenia koncentracji,
  • ciemniejszy kolor moczu

Na co wpływa picie wody? 

Woda jest odpowiedzialna za bardzo dużą ilość procesów, wspomaga prawidłowe działanie układu trawiennego, reguluje temperaturę ciała, nawilża skóry i błony śluzowe, wpływa pozytywnie na pracę mózgu, kręgosłupa i oczy. Woda jest też niezbędna w przypadku przyswajalności substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych. 

Woda a dieta

Biorąc pod uwagę, że woda wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego oraz na wchłanianie się substancji odżywczych, pilnowanie spożycia odpowiedniej ilości tego płynu jest kluczowe dla efektywnego budowania rezultatów diety.
Jeśli wypicie 2 litrów wody dziennie (lub więcej), jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem do diety możesz dodać składniki, dzięki którym dostarczymy organizmowi płynu. Są to:
- warzywa i owoce
- ryby i mięso
Szczególnie takie produkty jak:
- arbuz, truskawki, ogórki, mleko odtłuszczowe, soki owocowo-warzywne

Ile wody dziennie powinno się wypić? Sprawdź kalkulator!

  • Nie ma jednej sztywnej, pewnej zasady, która dyktowałaby, ile wody dokładnie trzeba wypić,
  • Jedno z założeń mówi o tym, że im więcej kalorii dostarczamy organizmowi, tym więcej wody powinniśmy wypić w ciągu dnia,
  • Inne z założeń bazuje na naszej masie ciała,

Zatem ile wody powinniśmy wypić? Generalna zasada mówi, że w przypadku dorosłej kobiety średnio powinnyśmy wypijać około 2 litrów wody dziennie. 

Jeśli przyjmiemy za przelicznik metodę z kaloriami: na każdy 1 kcal kalorii powinniśmy wypić 1 ml wody czyli przy spożyciu 1800 kalorii dziennie powinniśmy wypić 1,8 l wody.

Jeśli za przelicznik przyjmiemy metodę z masą ciała to:
- w przypadku siedzącego trybu życia, bez wysiłku fizycznego należy przeliczyć 30 ml wody na każdy kilogram ciała;
- w przypadku aktywności fizycznej należy przyjąć przelicznik 40 ml wody na każdy kilogram ciała.

Ile wody powinnaś wypić? Przemnóż ilość kalorii lub masę ciała i uzyskasz wówczas wynik, jaką ilość wody powinnaś wypić.


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.


You may also like

Wyświetl wszystkie
Example blog post
Example blog post
Example blog post